Wigilijne tradycje i przesądy

22.12.2020

Dwanaście potraw, sianko pod obrusem, nakrycie dla niespodziewanego gościa – te wszystkie Bożonarodzeniowe tradycje rodzice przekazują swoim potomkom od milionów lat. Jednak ten świąteczny czas miał także magiczne znaczenie. Wierzono, że nasze zachowanie w Wigilię ma wpływ na to czego możemy się spodziewać w nadchodzącym roku, więc w zależności może to oznaczać dobrą lub złą wróżbę.

Przesądy i tradycje:

1.Dzień najlepiej zacząć od umycia twarzy zimną wodą, a do umywalki lub wanny trzeba włożyć monety. (uważajcie żeby się nie zapchała)

2. W Wigilię nie należy wydawać żadnych pieniędzy. Trzeba też przed tym dniem uregulować wszystkie długi, aby portfel w nadchodzącym roku nie świecił pustkami. Najważniejszy przesąd jest jednak taki, by w dzień Wigilii nikomu niczego nie pożyczać. Grozi to utratą majątku! (nie odbieramy telefonów od nikogo albo jak już odbierzemy mówimy że nie ma zasięgu)

3. Nie zapomnijmy o powieszeniu na choince kilku miodowych pierników, cukierków i orzechów zawiniętych w złotko. Ten zabieg powinien zapewnić nam w nadchodzącym roku dobrobyt. (pilnujmy przed nocnymi łasuchami)

4. Przygotowując wigilijny stół należy zadbać o to, by był udekorowany na czerwono i złoto, kolory te oznaczają bowiem bogactwo i szczęście. Pod talerz każdego z domowników trzeba położyć monetę, aby nikomu w rodzinie nie zabrakło gotówki. A podczas kolacji warto mieć przy sobie drobną sumę pieniędzy – dzięki temu nie będziemy cierpieć na ich brak przez cały kolejny rok.(rozbijamy skarbonkę)

5. Podczas wigilii koniecznie trzeba skosztować każdej potrawy, szczególnie dużo należy zjeść maku, który uważany jest za synonim dostatku. Według niektórych wierzeń na wieczerzy wigilijnej nie powinno zabraknąć też białej fasoli, gwarantuje ona spokój w finansach. (z tą fasolą bym uważała)

6. Musimy zadbać aby w dzień Wigilii się nie przeziębić ani nie rozchorować. Musimy bardzo uważać na swoje zdrowie, ponieważ w przeciwnym wypadku będziemy chorować cały kolejny rok. (maseczki nawet podczas robienia karpia)

7. Nie kłóćmy się w Wigilię, bo będziemy to robić cały rok.(poczekajmy z tym po świętach)

8. Nie szyjemy i nie naprawiamy niczego, bo będziemy to robić cały rok. (kreacje mierzmy najlepiej tydzień przed)

9. Jeżeli w dzień wigilijny pierwszy przekroczy próg naszego domostwa mężczyzna, wszyscy domownicy będą cieszyć się szczęściem cały rok. Przekroczenie progu przez kobietę wróży pecha. (dlatego puszczamy pierwszego teścia a nie teściową)

10. Liczba uczestników wieczerzy wigilijnej powinna być parzysta. W przeciwnym razie może spotkać domowników pech. Dawno temu, aby ustrzec się nieszczęściu zapraszano osobę bezdomną do wspólnej Wigilii, aby liczba osób się zgadzała. (na pewno nie 5 osób)

Newsletter

Nie daj się wyprzedzić - dowiaduj się o nowościach pierwszy!